Návštěva partnerského sboru v Chemnitz-Gloesa

Ve dnech 21.-22. srpna navštívila čtyřčlenná delegace našeho sboru náš partnerský sbor v Chemnitz-Gloesa v Německu. Byli jsme pozváni zůčastnit se slavnostních bohoslužeb a sborového dne k 50. výročí zavěšení zvonů na věž kostela, obnoveného z trosek po bombardování ve válce.  V delegaci byla i Jana Kalusová, farářka v Miroslavi v 80. letech, která v době totality se svým manželem Vladimírem Kalusem stála u zrodu tehdy tak potřebného partnerství. Byli jsme vřele přijati farářem Horstem Oertlem i bývalým farářem z dob totality Gerhardem Lerchnerem. Byli jsme ubytováni v rodinách. Pro naši delegaci byla dopoledne zorganizována návštěva zámku Lichtenwalde, který je kazatelskou stanicí sboru, s kaplí s varhany z Donatiho dílny. Naše varhanice, Jana Ryšavá, na nich doprovázela „Tebe Bože chvílíme“. Při odpoledních bohoslužbách jsme pozdravili sbor v Gloesa jménem miroslavského sboru a předali symbolické dary: víno z Miroslavi a keramický zvon z dílny Uhříků z našeho sboru, opatřený věnováním a stylizovaným miroslavským kostelem. Shromáždění, které zcela naplnilo kostel, dary přijalo s hlasitým potěšením. Kázání bylo, jak jinak, o zvonech. Včleněna byla i hra, jak zvoník načapal zvědavé kluky na věži. Pořad byl bohatě zdoben pěveckým sborem a hudbou pozounistů. Po bohoslužbách následovalo bohaté pohoštění pro všechny, aktivitami pro děti, mládež i dospělé, včetně zpívání lidových písní s harmonikou.

Erik Schwarzbach